Kryształ Aquamana – pozwala oddychać pod wodą

Człowiek od zawsze marzył o przekraczaniu swoich naturalnych granic, lataniu czy też zdobywaniu głębin. Naukowcom z duńskiego Syddansk Universitet udało się stworzyć materiał umożliwiający oddychanie pod wodąMoże dzięki temu odkryciu, człowiek będzie mógł w niedługim czasie, poczuć się bezpieczniej w bezmiarach akwenów wodnych go otaczających. Daje to dużo nowych możliwości nie tylko rekreacyjnych, ale także związanych w przyszłości z możliwością osiedlania się człowieka pod wodą. Już pod tym względem, prowadzone są poważne badania naukowo-techniczne.

Kryształ Aquamana pozwala oddychać pod wodą

Kryształ Aquamana pozwala oddychać pod wodą

Największą zaletą kryształu jest to, że może absorbować duże ilości tlenu i je oddawać wielokrotnie bez ulegania uszkodzeniom. Stąd porównanie do gąbki, która może być wielokrotnie zanurzana w wodzie i wyciskana.

Materiał pozwalający oddychać pod wodą

Materiał ten nazwany został nieoficjalnie kryształem Aquamana, a jego nazwa systematyczna jest nieco bardziej skomplikowana – [{(bpbp)Co2II(NO3)}2(NH2bdc)](NO3)2 * 2H2O.

Wiadro tego materiału (czyli około 10 litrów) jest w stanie pochłonąć tlen z całego, dużego pokoju, a uwalnia on go równie łatwo jak pochłania – pod wpływem niewielkiej temperatury.

Co więcej, ten gąbczasty materiał potrafi absorbować tlen z otaczającej nurka wody co oznaczać może, że niedługo butle z tlenem mogą stać się dużo lżejsze i mogą wystarczać na dużo dłużej – będą się one automatycznie uzupełniały podczas nurkowania.

Kryształ ten , swoje niespotykane właściwości zawdzięcza  kobaltowi, który związany jest w organicznej cząsteczce – to właśnie on jest kluczem do tak doskonałej absorpcji tlenu z otoczenia.

Problemem, jak zwykle w przypadku nowych odkryć z tej dziedziny  jest to, że nowy związek bardzo trudno syntetyzować w dużych ilościach.

Źródło: Chemical Science

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More Stories