W trzynastą Noc Muzeów – 14 maja 2016r. – Przystanek Kamienica dla głodnych kultury.

Warszawa, dnia 5 maja 2016 roku
Informacja prasowa

 PRZYSTANEK KAMIENICA dla głodnych kultury

W trzynastą Noc Muzeów – 14 maja br., od 22:00 Kamienica otworzy swoje podwoje dla wszystkich, którzy zechcą poczuć klimat przedwojennej Warszawy.

Tegoroczna Noc Muzeów zainauguruje kulinarno – kulturalny projekt naszego teatru  – Przystanek Kamienica dla głodnych kultury. Od 14 maja, od godziny 16:00 w zabytkowym wagonie tramwajowym znajdującym się przy Al. Solidarności 93 będzie można degustować pyszne warszawskie specjały i posłuchać ciekawych i nieznanych historii o naszym mieście.

Przystanek Kamienica dla głodnych kultury – to projekt, który chciałbym aby na stałe wpisał się w klimat Warszawy – mówi Emilian Kamiński dyrektor Teatru Kamienica. Ten Wagon, to unikalne miejsce, gdzie będzie można smacznie zjeść i jednocześnie dowiedzieć się czegoś o historii stolicy. Nasi kucharze przygotowali wyjątkowe specjały na tę okoliczność – dodaje.

Odrestaurowany wagon tramwajowy Berlinka, który stoi przed teatrem z numerem 13 przypomina Warszawiakom o przedwojennym adresie Kamienicy (Leszno 13). Jeśli macie ochotę wsiąść do tramwaju i udać się z nami w niezapomnianą podróż kulinarno – kulturalną do XX – lecia międzywojennego, musicie nas odwiedzić.

O 22:30 zapraszamy na występ „Warszawski Dzień – czyli socreal na wesoło” to nowy program Kabaretu Szczęśliwa 60,  ukazujący poprzez piosenki, tańce i dowcipy jeden dzień z życia Warszawy okresu socrealizmu.

Zaś szczególną atrakcją dla zwiedzających będzie makieta przedstawiająca przedwojenną Warszawę. Prelekcja o ciekawostkach związanych z historią Warszawy z początku lat 20 -tych ubiegłego wieku odbędzie się na dużej Scenie Oficyna o 23:45.

Podczas Nocy Muzeów odwiedzający będą mieli także okazję aby zapoznać się z filmową twórczością Andrzeja Kałuszki, poświęconą losom stolicy. Maraton filmowy odbędzie się
na Scenie Oficyna, od 00:15.

 W programie są cztery filmy:

 1. „Przelot nad zdobytym miastem” – film dokumentalny stworzony na podstawie odnalezionych przez Krzysztofa Jaszczyńskiego ujęć Warszawy, które zostały zrealizowane przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad kapitulującą stolicą
  28 września 1939 roku.Reżyseria, muzyka, montaż, animacje i efekty komputerowe: Andrzej Kałuszko; koncepcja
  i scenariusz: Krzysztof Jaszczyński; opieka varsavianistyczna: Ryszard Mączewski; produkcja: AURA FILM i Warszawa1939.pl; (22 minuty).

  1. „Początek” – film dokumentalny będący kontynuacją „Przelotu nad zdobytym miastem”. Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, również tych udostępnionych niedawno w archiwach amerykańskich. Poza licznymi ujęciami lotniczymi,

  kręconymi z niskiego pułapu, w filmie można zobaczyć także te nakręcone z ziemi. Wiele
  z nich było prawdopodobnie realizowanych przez Niemców w celu analizy skuteczności ich strategii bombardowań, a dziś są unikalnym świadectwem początku okupacji – tak tragicznej w skutkach dla mieszkańców i samego miasta. Ujęcia filmowe zostały uzupełnione wycinkami z ówczesnej prasy.

   

  Reżyseria, muzyka, montaż, efekty komputerowe: Andrzej Kałuszko; koncepcja i scenariusz: Krzysztof Jaszczyński; opieka varsavianistyczna: Ryszard Mączewski; produkcja: AURA FILM, Warszawa1939.pl, Dom Spotkań z Historią; (30 minut).

   

  1. „Warszawa w locie” – impresja filmowa pokazująca ujęcia Warszawy z helikoptera lecącego nad najciekawszymi miejscami stolicy (fragment filmu z EXPO 2008 w Saragossie).

  Reżyseria i koncepcja: Andrzej Kałuszko; zdjęcia: Andrzej Jaroszewicz; (5 minut).

   

  1. „Przedwojenna Warszawa” – film zmontowany z zestawu starych przedwojennych fotografii miasta. Realizacja i montaż: Andrzej Kałuszko; (12 minut).

   

  W przestrzeniach restauracyjnych będzie możliwość obejrzenia wystawy fotografii autorstwa Rafała Latoszka.

  W teatralnym bistro „Kamienica” (wejście vis a vis tramwaju) odwiedzający będą mogli obejrzeć liczne pamiątki po Warszawiakach, w tym pocztówki oraz sprzęt codziennego użytku. Będąc w bistro warto przy okazji zwrócić uwagę na jedną ze ścian , która jest poświęcona osobom zasłużonym dla rozwoju kultury w stolicy.  W restauracyjnym menu znajdzie się pyszna kawa oraz typowo regionalne potrawy. Na ten dzień Szef Kuchni restauracji przygotuje bowiem różne warszawskie specjały w atrakcyjnych cenach.

  Do dyspozycji zwiedzających będą: Scena Oficyna wraz z foyer, sale restauracyjne oraz Scena Piwnica Warsza.

  Noc Muzeów w Teatrze Kamienica będzie trwała do godziny 1:30 w nocy.

  Organizacja Nocy Muzeów w Teatrze Kamienica jest możliwa dzięki Złotemu Mecenasowi Teatru Kamienica – PZU.

   

  Monika Dziekan

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *