W piątek 27.07.2018 najdłuższe zaćmienie Księżyca z pełnią w Wodniku i wielkim Marsem

W piątek, 27 lipca czeka nas jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych 2018 roku – najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. Wielki , wyjątkowy spektakl na niebie.

Zaćmienie Księżyca  to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi.

Zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 to  jednocześnie kumulacja pełni Księżyca  w Wodniku, przy silnie widocznym , wielkim  Marsie.  Pełnia będzie połączona z Wielką Opozycją Marsa i okresem kiedy Mars jest najbliżej Ziemi od 15 lat.

W dniu zaćmienia czerwony Księżyc i bardzo jasny Mars będą tuż obok siebie, tworząc silny kontrast. Wielka opozycja Marsa, czyli  ustawienie się Marsa dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi co Słońce, to czas niezmiernie aktywny i energetyczny.  Z podniesioną energią męską, co doprowadzić może do konfrontacji i gwałtowności zachowań i wydarzeń. To czas na uzdrawianie przeszłości, wprowadzanie zmian do  funkcjonowania, zmianę perspektywy.

Okres, kiedy chcemy pozbyć się ograniczeń, czujemy potrzebę bycia sobą, otaczania się ludźmi podobnymi do nas. Wodnik pokazuje nam, że prawdziwej wolności  zarówno  wewnętrznej jak i zewnętrznej  nikt nie może nam zabrać . W tym czasie nie pozwolimy na to, nawet za cenę buntu, czy walki o swoje prawa, będziemy jednoznacznie okazywać swoje niezadowolenie i bardziej oficjalnie o tym mówić.

Zaćmienie zacznie się  o godzinie 19:23 — w pierwszej jego części gonie zobaczymy, ponieważ sam Księżyc pojawi się  na naszym  niebie dopiero tuż przed 21:00 i wtedy należy rozpocząć obserwacje. Kiedy nasz satelita będzie już częściowo zaćmiony , należy szukać go tuż nad południowo – wschodnim horyzontem.

Początek zaćmienia całkowitego nastąpi o godzinie 21.22, jego maksymalna faza będzie mieć miejsce o 22:12, a koniec o 23:03. Jak więc widać, całe zjawisko będzie trwało dość długo.Koniec zaćmienia częściowego nastąpi dopiero dwie minuty po północy — a do godziny 1:02 trwać jeszcze będzie zaćmienie półcieniowe.

 W dodatku data pełni i zaćmienia Księżyca zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum,  momentem w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. Faza całkowita potrwa do godz. 23.13, ale potem czeka nas jeszcze faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia.

To zaćmienie będzie częścią jeszcze jednego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, w tym dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego.

Zaćmienia Księżyca sprawiają, że nasz satelita robi się pomarańczowo-czerwony. Tym razem nastąpi podczas tzw. mikroksiężyca – to przeciwieństwo superksiężyca. Następuje, gdy nasz satelita znajduje się w apogeum swojej orbity, Księżyc będzie zatem wydawał się mniejszy.

Zaćmienie połączone z pełnią to nie tylko niezwykłe zjawisko na niebie, ale i wyzwanie dla naszych emocji i psychiki. Zwykle zaćmienie skupia naszą uwagę na emocjach, intymnych związkach, domu i rodzinie.  Może ono wywrzeć silny wpływ na życie  ludzi, będzie energetycznie, gniewnie, pamiętajmy więc, by w tym czasie nie podejmować pod wpływem impulsu ważnych decyzji. Będzie to też okazja do oczyszczenia się z nadmiaru złych nawyków, wzorców,  spojrzenia na życie z nowej perspektywy. To dobry czas na wyobrażenie sobie siebie w wymarzonej przyszłości , jeśli mocno marzysz, teraz jest szansa, że twoje wizje się urzeczywistnią. Oczywiście oprócz marzeń, potrzebne są też działania.

Zdjęcie ; darmowe zdjęcia Pxabay

Kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *