„Dziady ” – „Sabat Samhain”- magia obrzędów zadusznych

Dziady ( biał. Дзяды) – przedchrześcijański  obrzęd zaduszny, którego istotą było „obcowanie żywych z umarłymi”, a konkretnie nawiązywanie relacji z duszami przodków (dziadów), okresowo powracającymi do swych dawnych siedzib. Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju. Nazwa „dziady” używana była w poszczególnych gwarach głównie na terenach Białorusi, Polesia, Rosji i Ukrainy (niekiedy także na obszarach pogranicznych, np. Podlasie, Obwód Smoleński, Akusztota .

W ramach obrzędów dziadów przybywające na „ten świat” dusze należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Podstawową formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz (np. miodem, kaszą, jajkami, kutią i wódką) podczas specjalnych uczt przygotowywanych w domach lub na cmentarzach (bezpośrednio na grobach). Charakterystycznym elementem tych uczt było to, iż spożywający je domownicy zrzucali lub ulewali części potraw i napojów na stół, podłogę lub grób z przeznaczeniem dla dusz zmarłych.

” GUŚLARZ
Czyscowe duszeczki!
W jakiejkolwiek świata stronie:
Czyli która w smole płonie,
Czyli marznie na dnie rzeczki,
Czyli dla dotkliwszej kary
W surowym wszczepiona drewnie,
Gdy ją w piecu gryzą żary,
I piszczy, i płacze rzewnie;
Każda spieszcie do gromady!
Gromada niech się tu zbierze!
Oto obchodzimy Dziady!
Zstępujcie w święty przybytek;
Jest jałmużna, są pacierze,
I jedzenie, i napitek.

CHÓR
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?   ”               Adam Mickiewicz ” Dziady”

 31.10–2.11 to czas, kiedy w powietrzu unosi się niezwykła energia wzmocniona magią zaświatów. Czary, zaklęcia, rytuały zadziałają jak nigdy dotąd!

Dla dawnych Celtów był to początek nowego roku. Ale to przede wszystkim czas, kiedy dusze wracają na ziemię i domagają się naszej uwagi...Sabat Samhain jest dla Wiccan tym, czym dla chrześcijan Boże Narodzenie. Jest świętem jesiennego Słońca, którego siła o tej porze roku maleje, gdyż ubywa dnia. W ziemskie życie wkracza noc, czyli mrok.

Znalezione obrazy dla zapytania samhain

Sabat Samhain uznawany jest za czas sprzyjający magii, rytuałom i wróżbom. W tym czasie łatwiej jest także przeprowadzić oczyszczanie ciała oraz przestrzeni życiowej.

Znalezione obrazy dla zapytania samhain
Co możesz zrobić w wieczór sabatu:
1 . Zapal kilka świec i zorganizuj wieczór wspominkowy dla bliskich o tradycji twojej rodziny, o zmarłych przodkach, którzy służą ci wciąż za wzór i są inspiracją w codziennym życiu
2.  Zrób magiczną latarnię – wydrąż dynię, wytnij na jednej z jej ścianek oczy oraz buzię (podobną do czaszki) i postaw w niej świeczkę. Dyń możesz zrobić kilka, żeby postawić je w ważnych punktach domu: przy oknie na parapecie i blisko drzwi. W ten sposób wyznaczysz granicę swojego domu i ochronisz się przed ciemnością i złymi duchami. To najbardziej dziś rozpoznawalny symbol tego święta, atrybut zabaw Halloween.
3.  Przygotuj jedzenie w kilku małych miseczkach dla duchów i dla… niespodziewanych gości. Nakarmione dusze będą do ciebie przychylnie nastawione przez cały nadchodzący rok. Niech to będą sezonowe owoce i orzechy.
4.  Samhain rozpoczyna czas jesiennych wróżb dotyczących przyszłości i miłości. Polecamy w te dni wróżby z kart zwykłych, z tarota lub z run.

Znalezione obrazy dla zapytania samhain
Rytuał uwolnienia
Jeśli chcesz, aby ktoś całkowicie zniknął z twojego życia, przygotuj czarną świecę, czosnek, igłę i kartkę papieru. Rozetrzyj czosnek na desce do krojenia i wysmaruj nim całą świecę. Igłą wyryj na niej imię osoby, z którą nic ma cię więcej nie łączyć i która od tej chwili stanie się dla ciebie obojętna. Zapal świecę, a na kartce zapisz dlaczego chcesz usunąć tą osobę z twojego życia. Nie wolno ci już będzie do niej dzwonić ani sprawdzać w internecie, co się z nią dzieje. To prawdziwy koniec. Poczekaj, aż świeca spali się prawie cała i spal lub dokładnie podrzyj kartkę. Niech świeca się dopali, a razem z nią cała twoja złość i smutek. Resztki świecy i kartki wyrzuć do śmietnika. Zrób coś miłego i wesołego na znak oczyszczenia i nadejścia nowej energii.

Znalezione obrazy dla zapytania samhain
Ognista bariera
Samhain to sabat, podczas którego wykonać możesz domowy rytuał bezpieczeństwa. Weź pomarańczową świecę i powoli obejdź z nią swoje mieszkanie, dom lub całe gospodarstwo. Wyobrażaj sobie, jak od świecy rozciąga się linia ognia, który tworzy ognistą barierę przeciwko złym energiom. Nie przenikną jej źli ludzie, choroby i astralne pasożyty. W domu zapal kadzidła o zapachu sosnowym lub miętowym dla oczyszczenia aury.

Znalezione obrazy dla zapytania samhain
Świeca pamięci
Podczas Halloween zapalamy w domu i przed domem wszystkie światła oraz świeczki, aby odstraszyć złe duchy i wskazać drogę zbłąkanym i zagubionym duszom. Na oknie postaw specjalną świecę lub lampion (może to być również świeczka postawiona w środku wydrążonej małej dyni), aby uhonorować pamięć przodków lub osoby niedawno zmarłej w rodzinie. Możesz postawić przy świecy karteczkę z imieniem i nazwiskiem osoby, którą chcesz w ten sposób upamiętnić. Nie używaj do tego zniczy, bo stawia się je tylko na cmentarzu i na grobie. Znicz zapalony w domu może przyciągnąć nieszczęście lub nawet utratę kogoś bliskiego.

Znalezione obrazy dla zapytania czekoladowe monety
Czekoladowe monety
Zapas cukierków pozwoli ci też odegnać biedę i kryzys ze swojego domu przez najbliższe sześć miesięcy, dopóki nie zacznie się wiosna. Aby zaczarować dostatek i finansowe powodzenie, oprócz zwykłych cukierków kup też czekoladki w kształcie monet. Można je w tym roku kupić w niektórych sieciach spożywczych (np. w sieci Lidl). Każdemu dziecku, które przebrane zapuka do twoich drzwi, daj czekoladową monetę i wypowiedz słowa: „Niech się szczęście i powodzenie mnoży w moim i twoim domu”. Kilka prawdziwych i czekoladowych monet ułóż w miseczce lub na talerzu i postaw na parapecie, obok dyni lub palącej się świecy, aby dodatkowo przyciągnąć powodzenie i nakarmić głodne duchy przodków.

Znalezione obrazy dla zapytania samhain
Nowy rok – nowe plany
Halloween zwany też Nowym Rokiem Czarownic to czas, kiedy trzeba rozliczyć się z przeszłością i zrobić nowe plany. W dzień sabatu po zapadnięciu zmroku usiądź spokojnie z kartką papieru i długopisem w ręku i spisz wszystko to, co udało ci się osiągnąć pozytywnego od poprzedniego Halloween, czyli od 31 października nastepnego roku. Potem na drugiej kartce wypisz w punktach i jak najbardziej konkretnie to, co chciałbyś uzyskać, zrealizować i osiągnąć do następnego Halloween.

Kontakt

Kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *