Od której godziny podziwiać zjawisko Superksiężyca 14.11.2016r./ Rytuały księżycowe

Wielka pełnia księżyca  przypada na dzisiejszy dzień – 14 listopada 2016 r.. Zdarzenie będzie widoczne w Polsce i trwać ma około 2 godziny. W tym czasie księżyc będzie do 14% większy i 30% jaśniejszy niż w przypadku średniej pełni.

Superpełnia tak naprawdę to  zwyczajna pełnia, nazywana też superksiężycem, a dochodzi do niej gdy nasz naturalny satelita jest najbliżej Ziemi, czyli w perygeum.

Wbrew pozorom superpełnia 14.11.2016 będzie najciekawsza dla obserwujących  już od około godziny 16.30- czas  dla Polski centralnej,  po wschodzie księżyca,  kiedy księżyc znajduje się najniżej nad horyzontem.

Nasz satelita zbliży się do Ziemi na odległość ok. 356 536 km (przeciętnie to 384 399 km), co jest najmniejszym dystansem od blisko 70 lat! Ostatni raz superksiężyc z tak bliska obserwowany był 14 stycznia 1948 roku.

Księżyc w tak małej odległości od Ziemi znajdzie się ponownie dopiero za 18 lat –  25 listopada 2034 roku.

Pełnia Księżyca mocno wpływa na  psychikę i emocje człowieka: jesteśmy wtedy niespokojni, nadwrażliwi, zdolni do przesady, wewnętrznie podenerwowani, mogą  także pojawić się  problemy ze snem. Nawet nie wiedząc, kiedy będzie kolejna pełnia, już parę dni wcześniej , podświadomie odczuwamy  jej wpływ. Także pozostałe fazy Księżyca oddziałują na ludzi i przyrodę.

We wszystkich kulturach Księżyc utożsamiany jest z  kobiecością, matką,  zmiennością, intuicją, emocjonalnością.

Księżyc przyciąga do siebie masy wody, a siła z jaką to robi zależy od jego położenia na orbicie okołoziemskiej. Największa jest w tych miejscach na Ziemi, które są najbliżej Księżyca. W związku z obrotem naszej planety wokół własnej osi, obserwujemy w ciągu doby dwa zjawiska związane z wodą – przypływu i odpływu.
Według księżycowego zegara żyją zwierzęta lądowe i morskie. Człowiek również ulega temu wpływowi,  nasz organizm zawiera od 45 do 65% wody.

Link do rytuałów księżycowych

Rytuały Księżycowe – Pełnia/ Miłość

Zjawisko  superksieżyca można też obejrzeć na żywo przez internet.

 

Kontakt

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *