Odpowiedz na pytanie część 1/ Aldebaran, Hiady

The Hyades open star cluster, Mel 25, is located in the constellation of Taurus. Copyright 2012 Jerry Lodriguss

Pani Beatka zadała pytanie;

Witam
Pani otrzymuje channeling z konstelacji labedzia/oriona, orientuje sie pani jaka role w naszej histori odegrala konstelacja Byka? Hiady i plejady? mnostwo artefaktow i faktow z historii wskazuje na te konstelacje, co to sa za cywilizacje? ponoc plejady to plejadanie, a kim sa aldebaranianie? (Aldebaran) Hiady?

  • Odpowiedz będzie dość długa, dlatego podzieliłam materiał na parę części.
  • Dziękuje za pytania i aktywną dyskusję na Blogu MM.
 Królewski Aldebaran – Oko Byka – Alfa Byka   
Na Zodiaku zachodnim
Dług. eklip. w roku 1900: 8°23′ Bliźniąt
Dług. eklip. w roku 2000: 9°47′ Bliźniąt
Natura gwiazdy
Ptolemeusz: ma naturę Marsa.
Robson: daje wielkie honory, które nie będą trwać wiecznie.
Ebertin: daje wielką energię, a osoba pod jej wpływem może osiągnąć wiele rzeczy, ale przy tym narobi sobie wrogów.
Brady: nakazuje zachowanie prawości i honoru.
Połączenie z Nakszatrą Rohini (Czerwona)
W astrologii wedyjskiej Nakszatrę Rohini (6° – 19°20′ Bliźniąt) wyznacza gwiazda Aldebaran.
Nakszatrą  włada Księżyc. Księżyc w Rohini wskazuje na osoby namiętne, uwodzicielskie, eleganckie, pociągające i charyzmatyczne. Lubią one dzieci, sztukę, muzykę, luksus i to, co wyrafinowane. Mogą jednak być snobistyczne, rozpieszczone, materialistyczne i zbyt krytyczne wobec tych, którzy wydają się nie dorastać do ich standardów.

Aldebaran jest  to gwiazda podwójna, najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Byka (+0,85m). Gwiazda oddalona jest o ok. 66,6  roku świetnego  od Ziemi (według najnowszej redukcji pomiarów satelity Hipparcos). Wokół głównej gwiazdy układu krąży planeta.

Na niebie Aldebaran jest widoczny na tle gromady Hiad; znajduje się w połowie odległości tej gromady od Słońca.

  • Aldebaran A to czerwony olbrzym, typu widmowego  K5III, o barwie pomarańczowej. Masa tej gwiazdy jest 1,7 raza większa od masy Słońca, a temperatura jej powierzchni szacowana jest na 4010 K. Według pomiarów satelity Hipparcos gwiazda odległa jest o 66,6 lat świetlnych (20,43pc) i świeci 425 razy jaśniej niż Słońce, z czego można wyliczyć, że jej promień wynosi 43 R. Bezpośrednie pomiary średnicy kątowej gwiazdy dały rezultat 0,01996″, co przy uwzględnieniu odległości odpowiada promieniowi 44 R
  • Aldebaran B to karzeł typu widmowego M2V. Jest małą gwiazdą, której rozmiary to zaledwie 0,04 promienia Słońca. Masa jej to ok. 15% masy naszej Dziennej Gwiazdy, świeci ona z jasnością 0,00014 jasności Słońca i ma temperaturę powierzchniową sięgającą 3050 K.

Wizualnie Aldebaran stanowi gwiazdę sześciokrotną (składniki A-F). Główny składnik A i składnik B mogą być fizycznie związane, ale ze względu na duże niepewności pomiaru nie jest to pewne. Składniki C i D tworzą znany układ podwójny  Alfa Tauri CD i okrążają się nawzajem, ale znajdują się daleko za Aldebaranem A, należą do gromady Hiad i jak cała ta gromada, nie oddziałują z nim.

W 1993 pomiary prędkości ruchu Aldebarana, Arktura i Polluksa pokazały, że Aldebaran wykazuje długookresowe oscylacje prędkości radialnej, które mogły wskazywać na obecność towarzysza mniejszego niż gwiazda. Jednak badania wszystkich trzech gwiazd wykazywały podobne oscylacje prowadzące do podobnych mas towarzyszy i autorzy uznali, że zmiany były prawdopodobnie spowodowane przez czynniki wewnętrzne, a nie grawitacyjny wpływ towarzysza, na co wskazywały także późniejsze obserwacje.

 Dopiero w 2015 roku udało się oddzielić sygnały powodowane przez wewnętrzną aktywność gwiazdy od wywołanego przez oddziaływanie towarzysza i potwierdzić istnienie planety Aldebaran b, będącej olbrzymem 6,5 razy masywniejszym od Jowisza, okrążającej gwiazdę co 1,7 roku ziemskiego.

Mitologia;

Taurus — Byk

Byk jest bardzo efektownym gwiazdozbiorem. Podziwiamy w nim Plejady i Hiady oraz dużą obfitość gwiazd. Hiady w Byku symbolizują jego pysk a Aldebaran — najjaśniejsza gwiazda, czerwone oko Byka. Położony jest blisko równika co sprawia, że widać go zewsząd z wyjątkiem Antarktyki. Góruje o północy na przełomie listopada i grudnia. Aldebaran ma jasność 0,85m. Leżąca w odległości 68 lat świetlnych. Ponieważ leży o 6° od ekliptyki, jest więc jedną z czterech Gwiazd Królewskich, czyli „strażników nieba”. Pozostałymi trzema są Regulus, Antares i Fomalhaut (Ryba Południowa). W Byku znajduje się też M1 — Mgławica Krab. Jest to pozostałość po słynnym wybuchu supernowej w 1054 r.

Według rzymian Byk był bogiem wina Bachusa, który przystrojony kwiatami prowadzony był przez tańczące dziewczyny przedstawione na niebie jako Hiady i Plejady.

Nie powinno być problemów z ich odnalezieniem na zimowym niebie, jednakże spotyka się kilka reguł pozwalających znaleźć M45. Oto dwie z nich:

  • Aby znaleźć Plejady zacznij od Bellatrix (gamma Oriona, prawy górny róg Oriona). Wskaż tę gwiazdę kciukiem prawej ręki, a palcem wskazującym wskaż gwiazdę Aldebaran. Teraz trzymając tę odległość przesuń rękę na północny zachód, tak aby na Aldebaran wskazywał twój kciuk. Teraz palec wskazujący pokazuje Plejady.
  • Przeciągnij linię łączącą 3 gwiazdy Oriona przez gwiazdę Aldebaran. Jeśli będziesz podążać dalej za tą linią w kierunku północnego zachodu, to trafisz na rozmytą mgiełkę. Będą to właśnie Plejady.
  •  
  • Hiady (Dżdżownice) – duża i jasna gromada otwarta w gwiazdozbiorze Byka, położona 151 lat świetlnych od Ziemi. Zawiera około 300 młodych gwiazd, z których większości nie można dostrzec nieuzbrojonym okiem.Podobnie jak inne gromady otwarte, Hiady zajmują w przestrzeni dość duży obszar. Jej centralna część rozciąga się na obszar o średnicy 10 lat świetlnych, a pozostałe gwiazdy należącego do tego obiektu znajdują się na powierzchni o średnicy 80 lat świetlnych. O wspólnej przynależności gwiazd świadczy jednakowy ruch w przestrzeni (ok. 43 km/s, w kierunku punktu położonego na wschód od  Betelgezy), wskazujący, że wszystkie powstały z jednej mgławicy 600 do 800 milionów lat temu. Z tego samego miejsca pochodzi też prawdopodobnie gromada Messier 44. Najjaśniejszą gwiazdą gromady jest θ2.
  • Hiady, wraz z Aldebaranem (który nie należy do gromady), tworzą na niebie charakterystyczną literę V. Można ją łatwo odnaleźć dwukrotnie przedłużając linię łączącą Syriusza i pas Oriona.
  • Hiady znane były już w starożytności, wspominali o nich m.in. Homer, Hezjod, Horacy i wielu innych twórców. W mitologii greckiej Hiadybyły córkami tytana Atlasa i nimfy okeanidy Plejone lub Ajtry oraz przyrodnimi siostrami Plejad. Hiady nazywano „Płaczkami”, ponieważ rozpaczały po tragicznej śmierci brata Hiasa rozszarpanego przez lwa lub dzika, tak bardzo, że bogowie wynieśli je między gwiazdy. Według innego mitu były piastunkami Dionizosa; Zeus przemienił je w gwiazdy, by uchronić je od gniewu Hery.Gromadę po raz pierwszy skatalogował Giovanni Batista Hodierna w 1654 r. Uwzględniano ją w większości XVII i XVIII-wiecznych atlasów nieba, jednak fizyczne związki pomiędzy gwiazdami Hiad przedstawił dopiero w 1908 roku Lewis Boss.
  • Znalezione obrazy dla zapytania hiady
  • Liczba ich wahała się od dwu do siedmiu. Także Kleeję, Fyto, Pedile, Tyone czasem zaliczano do Hiad.Uchodziły za córki tytana Atlasa i Okeanidy Plejone (lub Okeanidy Ajtry) oraz za siostry (według niektórych źródeł) Plejad i Hyasa. Były piastunkami boga Dionizosa (Nimfy z góry Nysy) i Zeusa oraz nimfami rozsiewającymi wilgoć na ziemi. Razem ze swymi siostrami, Plejadami, zostały przemienione w gwiazdy z żalu, po śmierci ich brata Hyasa, ukąszonego przez węża.Pojawienie się Hiad zwiastowało początek deszczów, a zstępowanie wzywało do orki.

    Mityczne Hiady są identyfikowane z Hiadami w gwiazdozbiorze Byka. Na niebie sąsiadują z Plejadami (gromadą otwartą gwiazd w gwiazdozbiorze Byka) i konstelacją Oriona, które są z nimi mitologicznie powiązane.

 

 

Zródło;

min. – Wikipedia

 

2 komentarze

  • Beata pisze:

    dziekuje za wspaniala odpowiedz, ale chcialabym sie jeszcze dowiedziec co te gwiazdozbiory maja wspolnego z nasza historia, dlaczego tak duzo opisow jest jesli chodzi o oriona(piramidy w Egipcie, Meksyku) rowniez sporo jest o syriuszu w Egipcie oraz o hiadach, plejadach, jak to sie ma do naszej histori co mowia o tym przekazy?

  • Beata pisze:

    oczywiscie pomijajac ta mitologie starozytna, wydaje mi sie ze na ziemi byly cywilizacje z tych miejsc we wszechwiecie, Orion, Syriusz, Hiady, Plejady itd, chodzi mi o to co w Pani channelingach mowia te obce cywilizacje, dlaczego sie z nami kontaktuja, jaki maja zwiazek z ziemia i ludzkoscia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *