Pierwszy dzień jesieni

Kalendarzowy pierwszy dzień jesieni  w 2016  roku przypada na 23 września .   Od tego momentu dni będą coraz krótsze, a ludzi może dopaść jesienne przesilenie. Tego dnia zmieni się również położenie Ziemi, przez co biegun południowy będzie bliżej Słońca niż biegun północny.

Dzień wcześniej w przesilenie jesienne – równonoc – 22 września o godz. 16:49,  nadeszła jesień astronomiczna. Potrwa 89 dni i 85 minut, w tym czasie Słońce weszło w znak Wagi, a Księżyc był w pierwszej kwadrze.,Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa.
Wyróżniamy kilka początków jesieni: meteorologiczną, termiczną, kalendarzową oraz astronomiczną. Niektóre z nich od wielu dni mamy już za sobą.

Pierwszy dzień jesieni meteorologicznej miał miejsce 1 września. Dla osób zajmujących się prognozą pogody, jesień trwa aż do 30 listopada.

Jesień termiczną, dla której nie wyznaczono konkretnego pierwszego dnia jesieni w 2016 roku. Jej początek zwiastują spore wahania temperatury w ciągu doby. Rano pojawiają się przymrozki, zaś w ciągu dnia słońce znacznie podgrzewa temperaturę powietrza.

Celtowie i ludy słowiańskie mocno czcili ten moment. Pierwszy dzień jesieni nazywany był  różnie, np. „Sabatem Mabon”, „Alban Elfed”, „Dożynkami” czy „Sabatem Jesiennym”. Odprawiane wtedy rytuały były podobne i miały ten sam cel. Równonoc jesienną wszyscy uważali za święto plonów, czas podziękowań za zapasy na zimę i przypominający o cyklicznym przeplataniu się pór roku. Udawano się do lasu, aby zebrać suszone owoce, liście, jesienne kwiaty, strączki z nasionami, których używano do dekoracji domów i do specjalnych rytuałów zapewniających ochronę i dobrobyt dla domowników.

Kontakt

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *