Naukowe potwierdzenie, stres przyśpiesza rozprzestrzenianie się raka po organiźmie

 Stres jest naszym wrogiem, powoduje rozprzestrzenianie się raka po całym organiźmie, osłabienie pamięci, wzroku i innych organów .

Pracownikom Monash University  udało się udowodnić, że przewlekły stres powoduje szereg zmian fizjologicznych. Te zmiany powodują, że komórki rakowe szybciej i łatwiej rozprzestrzeniają się do innych części ciała. 

Kluczową rolę w tym procesie odgrywa adrenalina, która wydzielając się intensywnie podczas  stresu, zwiększa rozmiary i  ilość naczyń limfatycznych wewnątrz i wokół nowotworu,  rośnie także  prędkość przepływu wewnątrz tych naczyń.

Eksperci twierdzą że,  naczynia limfatyczne stają się” dystrybutorem komórek nowotworowych” na całe ciało. Wpływ na układ limfatyczny następuje za pośrednictwem aktywacji współczulnego układu nerwowego.

Naukowcy są w posiadaniu danych medycznych  pacjentów przyjmujących leki w przebiegu terapii lękowej i redukujących wysokie ciśnienie krwi,  beta-blokery, które redukują działanie adrenaliny. Okazało się, że u tych osób rzadko diagnozowano nawroty chorób nowotworowych .

Prowadzi się  także eksperymenty  w Peter Mac Callum Cancer Centre, naukowcy testują leki, które blokują adrenalinę u pacjentek cierpiących na nowotwór piersi.

Dowiedziono  już,  jak negatywny wpływ ma stres  na nasze zdrowie – może min.  powodować przewlekłe napięcie mięśni , problemy z sercem, wzrokiem ,  płodnością. Najnowsze badania wskazują, że stres ma również niekorzystny wpływ na pamięć.  Dzięki badaniom odkryto, że stres powoduje stany zapalne w mózgu, które z kolei wpływają na pamięć.

…” Powtarzająca się ekspozycja na stres zmienia homeostazy środowiska mózgu, co daje podstawę do różnych zaburzeń poznawczych i nastroju, które pogarszają codzienne funkcjonowanie i  jakość życia. Mózg  podczas stresu ,  intensywniej komunikuje się  z obwodowym  układem  odpornościowym. Komunikat ten w  korpusie  mózgu, odgrywa  istotną rolę w różnych stanach zapalnych,  a także charakteryzuje się zaburzeniami psychologicznymi. Wnioski z tego badania  implikują neuroimmunologicznych aktywację,  zamiast upośledzenie neurogenezy  stresem deficytów poznawczych. Pomysł ten otwiera nowe możliwości interwencji immunologicznej w leczeniu zaburzeń poznawczych i nastroju, a także dodanie do złożoności otaczającej funkcjonalne skutki neurogenezy dorosłych.”

http://www.jneurosci.org/content/36/9/2590.short

 

Kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *