Ultradźwięki , jako unikalna metoda nieinwazyjnego leczenia raka mózgu, chorób Alzheimera, Parkinsona.

 Po raz pierwszy w historii medycyny, Kanadyjskim naukowcom udało się pokonać barierę krew-mózg za pomocą ultradźwięków . Metoda ta może stać się unikalną metodą nieinwazyjnego dostarczania leków bezpośrednio do mózgu, w przebiegu leczenia nowotworów, choroby Alzheimera, czy choroby Parkinsona. Tak zwana bariera krew-mózg, chroni nasz układ nerwowy. Utrudnia przedostawanie się do mózgu szkodliwych substancji, jest tak skuteczna, że nie może przedostać się przez nią  aż 98 procent leków.

Lekarzom ze szpitala Sunnybrook w Toronto udało się po raz pierwszy w historii,  przekroczyć warstwę ochronną ludzkiego mózgu. Dzięki temu w innowacyjny sposób podali chorej na nowotwór pacjentce lek.  Pierwszą pacjentką została 56 letnia  Bonnie Hall, u której zdiagnozowano guza mózgu (glejaka). Ten typ raka jest bardzo trudny do leczenia, ponieważ zwykle zaledwie 25% leków dociera do nowotworu z powodu istnienia bariery krew-mózg.

Bonny Hall na raka mózgu zachorowała osiem lat temu, ale okazało się, że guz rośnie i wymaga bardziej inwazyjnej metody leczenia. Lekarze zapytali Hall, czy zgodzi się na to, by być pierwszą na świecie pacjentką, która zdecyduje się na podanie leków stosowanych w chemioterapii wprost do mózgu.

By pokonać tzw. barierę krew-mózg, lekarze z kanadyjskiego szpitala użyli małych pęcherzyków wypełnionych gazem, które wstrzyknęli do krwiobiegu pacjentki. Następnie w kierunku czaszki wysłali wiązkę zogniskowanych ultradźwięków. Spowodowały one wibrowanie i przemieszczanie się pęcherzyków, które w ten sposób dostarczyły lek stosowany w chemioterapii.

„- Nasza technika polega na zrobieniu małych dziurek w tej barierze i umożliwieniu różnym substancjom, które chcemy dostarczyć do mózgu, by tam dotarły” – wyjaśnia neurochirurg ze szpitala Sunnybrook Todd Mainprize

„Nowa, bezinwazyjna technologia polega na wstrzyknięciu nieszkodliwych mikrobąbelków gazu do krwioobiegu i użyciu następnie ultradźwięków o wysokiej częstotliwości, skupionych na guzie nowotworowym. Powoduje to wibrowanie bąbelków, rozrywanie białek wokół naczyń włosowatych, tym samym umożliwiając lekowi dotarcie do tkanki mózgowej. Efekt ten utrzymuje około 12 godzin, po czym bariera krew-mózg zostaje przywrócona.”
” – Wiemy, że bardzo wiele leków, które są skuteczne w leczeniu nowotworów znajdujących się poza ośrodkowym układem nerwowym nie mogą zadziałać efektywne w obrębie ośrodkowego układu nerwowego właśnie ze względu na obecność bariery krew-mózg „- wyjaśnia  prof. Cezary Szczyli, onkolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Kanadyjczycy zastrzegają, że potrzebują jeszcze wielu badań, by potwierdzić skuteczność metody leczenia i wskazać ewentualne skutki uboczne
 Źródło; CTV NEWS, TVN FAKTY
http://wrozkamalgorzatatrzaskoma.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *