Równonoc jesienna 23.09 – pierwszy dzień jesieni

Dzisiaj, 23 września 2015 mamy pierwszy dzień astronomicznej jesieni i  równonoc jesienną. 

Astronomiczna jesień nadchodzi , kiedy Słońce widoczne na niebie na półkuli północnej, przekracza punkt na swojej orbicie -tzw. punkt Wag- w którym promienie słoneczne padają na równik ziemski pod kątem 90 stopni. Zaczyna wówczas słabiej oświetlać półkulę północną, a mocniej – południową. Najbardziej odczuwają to bieguny – na północnym oznacza to początek nocy polarnej, na południowym – trwającego pół roku dnia.

23 września ma miejsce równonoc jesienna – dzień i noc zrównują się,  będą miały prawie tę samą długość. Ponieważ  istnieje jeszcze coś takiego jak zjawisko refrakcji, czyli ugięcia promieni słonecznych w atmosferze ziemskiej. Sprawia ono, że 23 września dzień trwa jednak nieco dłużej niż 12 godzin (np. w Warszawie o około 9 minut i 30 sekund).

Potem noc będzie stopniowo się wydłużać, a dzień skracać – aż do 22 grudnia, kiedy to o 5.48 nastąpi przesilenie zimowe i dzień na naszej półkuli zacznie być dłuższy od nocy. I tak aż do 20 marca 2016, do godziny 05:30, kiedy to nastąpi równonoc wiosenna.  W dniu równonocy Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi na zachodzie.

Jesienią na nocnym niebie można będzie jeszcze zobaczyć zaćmienie księżyca i superksiężyca 27-28 września, a także roje Drakonidów –maksimum około 8 października, Orionidów -21 października i Leonidów 17 listopada.

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy. Rys. Wikimedia

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *