NASA ostrzega przed „Godzillą El Nino”

 El Nino  na przełomie 2015/2016 roku może  stać się jednym z największych w historii.

Dlatego klimatolodzy nazwali go  „Godzillą El Nino.” W tej chwili siła El Nino rośnie na Pacyfiku.

 ” Na pewno ma potencjał by być Godzillą El Nino”, powiedział Bill Patzert, Klimatolog NASA Jet Propulsion Laboratory w La Canada Flintridge.

 Climate Prediction Center National Weather Service ogłosił, że wszystkie modele komputerowe przewidują silne El Nino, szczyt nadejdzie późną jesienią lub wczesną zimą. Liczne obserwacje doprowadziły naukowców do wniosku, że „wspólne funkcje wpływów atmosferycznych i oceanicznych wpływają na wzmocnienie El Nino.” 

„W 2015 roku El Nino jest silniejsze niż było o tej porze w  roku 1997 , może przynieść wiele powodzi, lawin błotnych i chaosu.” 

El Nino: 1997 vs. 2015


 At the moment, this year’s El Niño is stronger than it was at this time of year in 1997. Areas in red and white represent the highest sea-surface heights above the average, which are a reflection of how warm sea-surface temperatures are above the average. (Source: NASA Jet Propulsion Laboratory climatologist Bill Patzert)

El Nino jest oskarżany o suszę w części Filipin, Indonezji i Australii, jak to miało miejsce w latach 1997-98.

Susza jest również  w Ameryce Środkowej. Poziom wody jest  tak niski w drogach wodnych, które składają się na Kanał Panamski, że urzędnicy niedawno ogłosił limity ruchu przez kanał, który łączy  wody Atlantyku i Pacyfiku.

El Nino wpływa również  na ciężkie ulewy, warunki suszy w Kolorado, Teksasie i Oklahomie, i  powodzie  błota w Chile.

Istnieje kilka powodów, dla których naukowcy mówią że  El Nino przybiera na sile.

Po pierwsze, temperatura oceanu na zachód od Peru nadal rośnie, osiągając najwyższy poziom w tym roku. Temperatury w benchmarku lokalizacji w tym rejonie Oceanu Spokojnego była 3.4 stopni Celsjusza powyżej średniej, badania z  5 sierpnia . Nieco wyższa niż to było 6 sierpnia 1997 roku, kiedy to 3.2 stopni Celsjusza powyżej normy. 

 

„Wszystko co teraz się dzieje, jest sprawą  El Niño”- powiedział Bill Patzert- NASA Jet Propulsion klimatolog Laboratorium

„Może być jednym z najsilniejszych El Niños w zapisach historycznych sięgających od 1950 roku,” powiedział Mike Halpert, zastępca dyrektora Centrum Climate Prediction.

Silny El Nino może przesunąć subtropikalny strumień, który zazwyczaj wylewa deszcz nad dżunglą południowego Meksyku i Ameryki Środkowej w kierunku Kalifornii i na południu Stanów Zjednoczonych.

„W wielu miejscach wzdłuż wybrzeża Kalifornii odnotowano  najwyższy poziom morza”

Efekty  El Niño – nazywanego „Bruce Lee” przez jednego blogera do National Weather Service – są już odczuwalne na całym świecie.  El Nino może przynieść ciężkie zimowe deszcze do Kalifornii i na południu Stanów Zjednoczonych, może także przynieść suchą pogodę w innych częściach świata.

Susza jest również  w Ameryce Środkowej. Tak zwane wiatry, które zwykle prowadzą wody oceanu na zachód od Peru  – wciskając ciepłe wody dalej na zachód w kierunku Indonezji – słabną.

Jego apogeum przypadnie na okres od października do stycznia, a jego wpływ będzie odczuwalny w różnym stopniu na całym Świecie.

W Polsce zaznaczy swoją obecność już jesienią, bardzo  silne wiatry które są zmorą dachów i obejść. Jeszcze jest czas aby się przygotować.

Źródło:

„Los Angeles Times”

NASA Jet Propulsion klimatolog Laboratorium Bill Patzert

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *