Harmonizacja pierwszej czakry korzenia /Medytacje/ Muzyka

Istnieje pogląd, że jesteśmy „uwięzieni” w naszych ciałach. Taki pogląd powoduje rozłam na ciało/ducha, powoduje to  dyskomfort i  prowadzi do niemożności osiągnięcia harmonii wewnętrznej,  szczęścia . Starożytni Grecy stawiali rozwój ciała na równi z duchowym, podobnie  robią to min. jogini .

UGRUNTOWYWANIE, PRZETRWANIE, UCIELEŚNIANIE
Ziemia daje poczucie bezpieczeństwa, chodząc po ziemi czujemy się stabilnie. Ziemia rodzi dla nas pożywienie dzięki któremu trwamy w tej rzeczywistości cielesnej. Ciało jest wehikułem, domem dla duszy i umysłu. Dbając o ciało, zapewniamy sobie komfort życia. Podobnie jak w czystym, ładnym, zadbanym domu.

Pierwsza czakra, czakra podstawy, mieści się u podstawy kręgosłupa i jest domem energii przypominającej ognistego węża, znanej energią kundalini.

Czakra podstawowa działa podobnie jak korzeń drzewa. Gdy korzeń jest słaby, drzewo też będzie słabe. Podobnie, kiedy słaba jest czakra podstawowa, cale ciało będzie bardzo osłabione. Dlatego można ją również nazwać czakrą-korzeniem.

Odpowiada za kontakt ze światem fizycznym, z Ziemią, z której pobiera fizyczną energię życia (nazywaną w różnych kulturach Chi, Qi, Prana, Mana). Małe czakry podeszwowe i czakra podstawy to główne miejsca, którymi energia praniczna z Ziemi wstępuje do ciała.
Otwiera się ku dołowi i promieniuje krwistym, czerwonym kolorem. To w niej własnie zaczynają się kanały subtelne – Nadi, którymi energia płynie dalej wzdłuż ciała, zasilając pozostałe czakry i całe ciało fizyczne.

Odpowiedzialna jest za chęć przeżycia i akceptację własnego ciała. Przez swoje powiązanie z żywiołem Ziemi i światem materii, łączy nas z tym co ziemskie i materialne, jest zatem centrum odpowiadającym energetycznie za nasz materialny stan posiadania.

Daje poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie, rozwój osobowości.
Jej cechy negatywne, to lęk, niezadowolenie, zachłanność. Uśpienie sił twórczych, lęk o zdrowie, pustka wewnętrzna, uciekanie w świat marzeń. Jest siedzibą zbiorowej odpowiedzialności.

Mechanizmy medytacji czakry podstawy związane są w większości z tym co ziemskie i cielesne. Dbanie o spożywanie zdrowej, nieprzetworzonej żywności,  o higienę ciała,  akceptacja cielesności, kontemplowanie poczucia związku z ziemią i procesów własnego ciała, ćwiczenia fizyczne, które wpływają na kontakt z ziemią.

Głęboka relaksacja medytacji czakry podstawy
Kładziemy się wygodnie na plecach na podłodze, w ciepłym miłym otoczeniu, ponieważ  podczas relaksu możemy się wychłodzić. Leżymy, kontemplujemy nasze ciało, wczuwamy się w nie, czujemy jak serce pompuje krew i przetłacza ją przez całe ciało  odżywiając wszystkie komórki. Pluca opadają i przepona rozszerza się i kurczy. Cała skomplikowana maszyneria naszego organizmu cudownie pracuje, za sprawą stwórczej mocy wszechświata/Boga/…

Wariant 1.
Podnosimy lewą nogą 10 cm nad podłogę maksymalnie naprężamy każdy mięsień, trzymamy aż poczujemy skrajne napięcie kończyny i rozluźniamy, opuszczamy bezwładnie nogę. Kontemplujemy swoje wrażenia, wsłuchując się w swoje ciało, odczucia jakie teraz dochodzą  do nogi, jak krew szybciej w niej krąży, etc. Tak samo robimy ze wszystkimi  kończynami i częściami ciała jak brzuch, twarz, klatka piersiowa itd.

Wariant 2:
W tym wariancie leżymy jak rozgwiazda. Rozciągamy lewą nogę do dołu i prawą rękę do góry. Czujemy jak mięśnie się wydłużają i dotleniają. Tak samo reszta ciała. Zmieniamy pozycję, rozciągamy prawą nogę do dołu i lewą rękę do góry. Ćwiczenie wykonujemy po parę razy.

Ćwiczenia ruchowe stabilizujące czakrę podstawy.
Bieganie, tupanie, podskakiwanie, kopanie, świadome odpoczywanie, masaż, świadome jedzenie, spanie – chodzi tu o zezwolenie sobie na odpoczynek, pójście do łóżka ze świadomością chęci uczynienia czegoś dobrego dla swojego ciała, zadbania o to żeby się zregenerowało po  ciężkim dniu.

Siedzenie, leżenie,   na ziemi – podłodze  , czerpiąc z niej życiodajną energię. Chodzenie bosymi stopami po plaży, łące, ogrodzie, ukorzenia nas w tej rzeczywistości , dodając energii.

Dobre funkcjonowanie czakry pierwszej podstawy – korzenia, wpływa nie tylko na naszą siłę , zdrowie, samopoczucie, pozytywne emocje, ale także na sferę materialną. NA to, jak dajemy sobie radę z finansami i materialna strona życia. Jeśli coś w tej sferze niezbyt dobrze się dzieje, trzeba pobudzić do działania czakrę korzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=pId6RKcQH3k&index=2&list=PLAB06D9D0119039D5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *