Czy wierzycie w pecha w Piątek 13-tego?

Strach przed piątkiem trzynastego  nazywany jest  paraskewidekatriafobią.

Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi  – piątek, dekatreis – trzynasty,  fobia to po grecku strach.

Strzeżcie się piątku 13-ego to najbardziej pechowy dzień w roku. Dzisiaj mogą się wydarzyć wszystkie nieprzyjemności i nieszczęścia . Tak uważają osoby przesądne, które za wszelką cenę będą próbowały przekonać nas do tego, że dzisiaj nieszczęścia naprawdę chodzą parami….

Strach przed tym dniem
Jak świat długi i szeroki, tyle znajdzie się różnych teorii na temat pechowego piątku 13-ego.  To tego dnia wiele osób zmienia swoje codzienne obyczaje, by uniknąć nieszczęścia. Niektórzy nie wybierają się w podróże  w obawie przed wypadkiem. Inni nawet nie wstają z łóżek bojąc się, że nawet przy zwykłych zajęciach domowych spotka ich coś przykrego.

Ale czy naprawdę piątek 13-tego jest takim pechowym dniem i dlaczego taki przesad powstał?

Między innymi  feralność tej daty bierze początek od faktu, że w piątek 13 października 1307 aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości był on u nich  zadłużony i chciał się w ten sposób pozbyć wierzycieli. Podobno  ostatni wielki mistrz zakonu – Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj  już nie żyli.

W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Według innych teorii ;

-Tradycje  tego przesądu sięgają  czasów przedchrześcijańskich. Liczba trzynaście występuje zaraz po dwunastce, która symbolizowała szczęście, a jak ogólnie uznawano – po szczęściu następuje  pech.
-Ma to odzwierciedlenie w starożytnej kulturze żydowskiej, to trzynastego dnia miesiąca sporządzono list Hamana, który wzywał do zgładzenia wszystkich Żydów zamieszkujących Persję. Żydzi odpowiedzieli odwetem również 13. Od tamtego czasu trzynastka symbolizuje śmierć i katastrofę.

-Filip Macedoński również miał pecha związanego z datą  13 – tego . Kazał swój posąg dostawić do 12 głównych bogów greckich, a po jego dostawieniu został zamordowany.

-W  średniowieczu to właśnie w 13 dzień miesiąca spotykały się czarownice – było ich dwanaście, trzynasty był szatan.

-Przeświadczenie o pechu jaki nas spotyka przetrwało do obecnych czasów. Charakterystyczna data odcisnęła się również w popkulturze. W 1980 roku wszedł do kina film wyreżyserowany przez Seana Cunninghana ” Piątek, trzynastego”. Opowieść o mordercy w masce hokejowej jest klasykiem horrorów i jedną z najdłuższych serii w historii kina. Do 2009 roku powstało 12 filmów.

A czego według tego przesądu nie robić i wystrzegać się w piątek 13-tego?

Według tradycji w tym dniu nie należy podejmować żadnego ryzyka i szczególnie na siebie uważać. Istnieje wiele przesądów, którymi znaczna część ludzi kieruje się w ten dzień.

– Najpopularniejszym przesądem jest czarny kot. W średniowieczu , kiedy rozwijało się chrześcijaństwo, pogan, którzy czcili koty, oskarżano o bratanie się ze złem. Nawet Bułhakow w swojej książce „Mistrz i Małgorzata” przedstawił czarnego kota jako towarzysza szatana. Zaczęto wierzyć, że czarny kot przebiegający drogę został wysłany przez diabła i w związku z tym trzeba mieć się na baczności.

Absolutnie nie oglądaj się za siebie. Gest ten od zawsze i w wielu kulturach uważany był za zły znak. Dotyczyło to w szczególności wypraw w zaświaty. Ten, kto odwróciłby się, wracając na ziemię, zostałby zatrzymany w krainie umarłych.

Stłuczone lustro i związane z tym siedem lat nieszczęścia to kolejny  znany przesąd.  A jeśli do tego dojdzie w piatek 13 to podobno wróży to dodatkowe nieszczęścia. Wiara w ten przesąd ,  pochodzi z czasów, gdy nie było jeszcze luster i przeglądano się w tafli wody. Wierzono, że w odbitym wizerunku zamieszkuje dusza, która w czasie przeglądania się opuszcza ciało i przenika do wnętrza obrazu. Gdy odbicie zmącił wiatr, oznaczało to, że zamęt powstaje też w duszy. Teraz podobny rolę odgrywa lustro, które w wypadku stłuczenia, powoduje zamęt w naszej dusze i wiele lat nieszczęścia.

Brak guzika podczas spotkania kominiarza  może źle się skończyć. Według tego  przesądu, w momencie spotkania kominiarza należy natychmiast złapać się za guzik. Do XIII wieku guzik pełnił rolę amuletu. Dlatego, łapiąc się za guzik i wypowiadając życzenie, możemy śmiało liczyć, że się ono spełni.

Wstawanie z łóżka lewą nogą również nie wróży niczego dobrego. Od bardzo dawna lewa strona ciała była uważana za tę gorszą. W świecie islamu uważa się, iż lewą ręką wykonuje się czynności nieczyste. Chrześcijanie natomiast wierzą, iż w dniu Sądu Ostatecznego zbawieni zasiądą po prawicy Ojca, natomiast potępieni po lewej. Wstawanie więc o poranku lewą nogą zapowiada zły dzień, w którym mogą wydarzyć się nieprzyjemne rzeczy.

Ciekawe, czy wierzycie w te przesądy?

A co do przesądnych.  Zapewne , coś złego może stać się w piątek 13-ego, podobnie jak w każdy inny dzień. Więc chyba nie ma  się czym przejmować. ? Jeżeli wierzymy w pechowość tego dnia, to możemy być bardziej nerwowi, a wtedy  jest  większe prawdopodobieństwo, że coś złego nam się przydarzy. Jeśli się czegoś boimy,  to własnie to w bardzo szybki sposób do siebie przyciągniemy, a to za sprawą wysyłanej dużej dawki energii strachu.  Według teorii – co wysyłasz to dostajesz.

Czyli wystarczy zmienić przekonanie i przestać się bać.

Szczęśliwego piątku 13 -tego 🙂

 

 

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *