Potrójna tęcza

Podczas  dzisiejszego ( 18.09. 2015) wieczornego spaceru z moim yorczkiem Bykiem, na niebie pokazała się przepiękna  tęcza i to podwójna w jednym miejscu , a nieopodal jeszcze jedna oddzielnie. Czegoś takiego jeszcze nie widziałam trzy tęcze na raz. Osoby tam obecne patrzyły urzeczone. To wróży potrójne szczęście dla wszystkich to widzących. Pozdrawiam spacerowiczów i zachęcam do patrzenia częściej w niebo.

Tęcza w swoim znaczeniu , łączy ziemię z niebem. Tęcza często stawała się pomostem między ludźmi a bogami.  W Starym Testamencie Jahwe zesłał ją po Potopie jako znak Przymierza z ludźmi. Ale tęcza bywała też interpretowana całkiem dosłownie jako połączenie między ludźmi i bogami. Symbolizując jedność, tęcza łączy w sobie przeciwieństwa – pojawia się, gdy równocześnie pada deszcz i świeci słońce – dwa zjawiska uznawane w kulturze ludowej za przeciwstawne. To z kolei sprzyja czarom i magicznym przemianom. Jedno ze słowiańskich wierzeń głosi, że kto wypije wodę z tego miejsca, w którym piła tęcza lub pod nią przejdzie, ten przejdzie pozytywne zmiany, nawet duchowe. Ale jeśli wierzyć angielskiemu przysłowiu, ten kto dotrze na jej koniec, znajdzie garniec pieniędzy. 

Symbol tęczy oznacza nadzieję , zapowiedz czegoś lepszego, lepszego nowego świata i realizacji w nim.

Barwy tęczy powstają na skutek rozszczepienia białego światła w kropli deszczu, która zachowuje się jak pryzmat. Światło, które widzimy, jest tylko niewielką częścią promieniowania elektromagnetycznego. Białe światło jest zrównoważoną mieszaniną barw prostych. Kiedy trafia na granicę pryzmatu, ulega ono załamaniu, przemieszcza się przez jego wnętrze i opuszcza go jako kilka barw, gdyż każdy ze składników światła przebywa tą trasę na swój własny charakterystyczny sposób.

W tradycji chrześcijańskiej jej kolory nawiązywały do dziejów świata: niebieski symbolizował wody potopu, czerwony – ognisty koniec istnienia, zieleń zaś przyszły świat. W innej interpretacji błękit wskazywał na niebiańskie pochodzenie Chrystusa, zieleń na jego ziemski żywot, a czerwień na Mękę Pańską. Tęcza bywa też łączona z pośredniczącą między Bogiem a ludźmi Matką Boską. Przez analogię do jej siedmiu kolorów widziano w niej symbol siedmiu darów Ducha: rozumu, inteligencji, rady, męstwa, wiedzy, prawości i bojaźni bożej. Albo znak Trójcy Świętej – tak jak ona z trzech Osób Boskich, tak tęcza składała się  z trzech barw podstawowych. Dopiero razem stanowiły całość.

 

Zdjęcie- przesłane przez Agnieszkę K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *