Drukarka 3D i jaja Wielkanocne w kosmosie – widok z ISS OnLine

Amerykanie wystrzelili na orbitę statek towarowy, który w sobotę 24.03 2016 roku dostarczył astronautom stacjonującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jedzenie oraz  sprzęt potrzebny do badań.

Oprócz standardowych produktów dostali  m.in. wielkanocne jaja i drukarkę 3D do budowania potrzebnych części .

Statek towarowy zamontowano na rakiecie nośnej Atlas 5 i wystrzelono o 23:05 czasu lokalnego (04:05 naszego czasu) z Przylądka Canaveral na Florydzie. Na pokładzie ma 3400 kg ładunku, który zawiera dodatkowe wyposażenie stacji kosmicznej (ISS), sprzęt do badań i akcent świąteczny – wielkanocne jajka.

Astronauci stacjonujący na ISS codziennie wykonują szereg eksperymentów, które mają pomóc rozwinąć technologię kosmiczną i naziemną. Ich laboratorium jest w ciągłym ruchu i znajduje się 400 km nad Ziemią, a warte jest 100 mld. dolarów.

Tym razem astronauci dostali  drukarkę 3D do budowania narzędzi potrzebnych do naprawy stacji, sprzęt dzięki któremu przetestują jak zachowuje się pożar w przestrzeni kosmicznej i specjalny eksperymentalny rodzaj kleju tzw. Gecko Gripper. Produkt bazuje na sposobie w jaki jaszczurka przyczepia się do podłoża. Astronauci sprawdzą jego właściwości w stanie nieważkości i spróbują wykorzystać go do mocowania czujników i innych przyrządów na ISS.

Laboratoryjny sprzęt i żywność doleciała na stację kosmiczną w sobotę 26 marca, tydzień po tym- 19 marca- jak na pokład przybyli trzej nowi astronauci. Rakieta nośna Sojuz dostarczyła na ISS rosyjskich kosmonautów Aleksieja Owczynina i Olega Skripoczkę oraz amerykańskiego astronautę Jeffrey’a Williamsa.  Zgodnie z terminarzem funkcjonowania ISS powróci na Ziemię we wrześniu z bilansem łącznie 534 dni spędzonych w przestrzeni kosmicznej, ustanawiając w tej dziedzinie kolejny amerykański rekord.

Pod tym linkiem można obserwować widok z kamery HD ISS na żywo- są czasami przerwy w transmisji  -ale poniżej przez Google Map jest widoczne przemieszczanie się Stacji Kosmicznej.

< http://www.ustream.tv/channel/iss-hdev-payload

Źródło; NASA, ESA, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *