Błyski promieniowania rentgenowskiego, co godzinę docierają do Ziemi.

Od 15 czerwca  2015 r. naukowcy notują sygnały promieniowania rentgenowskiego z obiektu astronomicznego w gwiazdozbiorze Łabędzia o nazwie V404 CygniEmituje on promieniowanie rentgenowskie, którego błyski co około godzinę docierają do Ziemi.

Ten obiekt astronomiczny składa się z gigantycznej czarnej dziury i niewielkiej gwiazdy .  Znajduje się  około 8 tys. lat świetlnych od Ziem, w obrębie Drogi Mlecznej. Ostatnio taki rozbłysk z tego miejsca Wszechświata zarejestrowano w 1989 roku. czyli 26 lat temu.

– To bardzo dziwne zachowanie systemu gwiezdnego. Notujemy błyski promieniowania rentgenowskiego mniej więcej raz na godzinę. Jest to mało spotykane w pobliżu czarnej dziury – powiedział Erik Kuulkers z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Tylko najbardziej energetyczne ciała we Wszechświecie emitują takiego rodzaju promieniowanie. Należą do nich supernowe, gwiazdy neutronowe lub czarne dziury. Naukowcy wyjaśniają w jaki sposób dochodzi do tego, że ciało emituje promieniowanie rentgenowskie i to w tak dużym zakresie.

Od czasu do czasu gwiazda i czarna dziura zbliżają się do siebie tak blisko, że przyciąganie grawitacyjne czarnej dziury pochłania zewnętrzne warstwy materii, budującej gwiazdę. Gwiazda ta wiruje na dysku wokół czarnej dziury, gdzie zyskuje energię i nagrzewa się. Wraz ze wzrostem temperatury pył gwiezdny zaczyna emitować więcej błysków energii i światła – od promieniowania optycznego do ultrafioletowego i rentgenowskiego.

W odległości 2000 lat świetlnych od Ziemi także w Konstelacji Łabędzia, znajduje się niezwykła mgławica. Sharpless 2-106 kształtem przypomina anioła, takiego jak te, które na Boże Narodzenie wieszamy na choinkach. Zdjęcie Sharpless 2-106 zostało uchwycone przez Teleskop Kosmiczny Hubble’a i zamieszczone przez NASA w ramach  bożonarodzeniowego upominku w 2011 r.

Dość dużo się dzieje w tym obszarze kosmosu, co ma dość bezpośredni wpływ na Ziemię. Zwłaszcza te promieniowanie docierające na Ziemię co godzinę,  z rejonu Kosmicznego Anioła. Ciekawe jaki to może mieć wpływ na ludzi, na pracę naszego mózgu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *