12-13 sierpnia noc wypowiadanych życzeń, Perseidy- Spadające Gwiazdy

W nocy z 12 na 13 sierpnia będzie najbardziej spektakularna  letnia noc  – pełna Perseidów – spadających gwiazd. Perseidy nazywa się także Łzami Świętego Wawrzyńca, to rój meteorów, widocznych w sierpniu każdego roku.
Ale w tym roku zapowiadają się bardziej sprzyjające warunki, światło księżyca nie powinno przeszkadzać w obserwacji.

Perseidy (PER) to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Są one obserwowane od około 2000 lat,  najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Nazywane są także  „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Bill Cooke, ekspert NASA w dziedzinie meteorów twierdzi; że w  tym roku nastąpi tak zwany „poryw”, co oznacza, że pojawią się z dwukrotnie większą niż dotychczas częstotliwością. Będzie spadało około 150, a nawet 200 meteorów na godzinę, a nie jak zazwyczaj 80.
Tak duża częstotliwość spadających gwiazd występuje raz na 12 lat, a tak dobra widoczność, jaka zapowiada się w tym roku wystąpi dopiero za dwa lata. Uzależniona jest od tego, kiedy wypada pełnia Księżyca.

Więc może  warto wybrać się w nocy z 12 na 13 sierpnia gdzieś poza aglomerację miejską i poobserwować niebo. Jeśli nie dla  samego widoku,  to może dla życzeń? Podobno wypowiedziane w taką noc, mają większą szansę na realizację.
Perseidy będą widoczne od około godziny 22.0 , wtedy pojawi się na nieboskłonie Konstelacja Perseusza, z której wylatują. Ale do szczytu roju, czyli największej ilości widocznych, spadających gwiazd dojdzie po północy.

„W Warszawie wspólne obserwacje w piątek 12 sierpnia (od godz. 21) przygotowuje Centrum Nauki Kopernik. Oglądanie zjawiska ułatwi wyłączenie iluminacji Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenia Parku Odkrywców. Dodatkowo Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców oraz niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu.” – wiadomość radio ZET.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *