Zdrowotne właściwości kurkumy, potwierdzone badaniami naukowymi.

Kurkumina jest prawdopodobnie najpotężniejszym, naturalnym przeciwnowotworowym składnikiem odżywczym. Ze względu na szerokie zastosowanie,  nazywana jest przyprawą życia.

 To roślina wieloletnia z rodziny imbirowatych, znana także pod nazwą ostryż długi, a ze względu na swój złoty kolor także szafranem indyjskim . Pochodzi z Indii, uprawiana  także  w Azji, Pakistanie, Chinach, Haiti. Jest nie tylko smaczną przyprawą , ale także naturalnym specyfikiem korzystnie wpływającym na organizm. Ma silne właściwości przeciwrakowe, przeciwwirusowe, grzybobójcze, bakteriobójcze,  odtruwające, wspomaga metabolizm, a jej stosowanie wykazuje korzystny wpływ na wątrobę. Jest silnym antyoksydantem skutecznie walczącym z wolnymi rodnikami. 

„Mamy blisko 300 publikacji wymieniających jej [kurkumy] właściwości przeciwnowotworowe” – stwierdza dr Sukumar, cytowana w Palm Beach Post.

Wybitny onkolog  z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, dr Saraswati Sukumar, potwierdza niesamowitą zdolność kurkuminy do zwalczania cukrzycy, stanów zapalnych,zwalcza bóle zapalne, goi rany, jest również silnym przeciwnowotworowym składnikiem odżywczym.

Hindusi stosują kurkumę bardzo często i do wszystkiego, zapewne dzięki temu mają najmniejszy wskaźnik zachorowań na choroby nowotworowe.  W 2011 roku zostały opublikowane badania przez naukowców z Uniwersytetu w Teksasie (Centrum Nowotworów MD Anderson) które wykazały, że kurkumina wyszukuje złośliwe komórki i zabija je. Jednocześnie, w przeciwieństwie do syntetycznych leków,omija zdrowe komórki i DNA dzięki czemu nie wywołuje szkodliwych efektów ubocznych.

Przyswajalność kurkuminy można nieznacznie zwiększyć poprzez jednoczesne zażywanie; tranu ,oleju kokosowego, piperyny, kwercetyny, a także produktów zasadowych. Duże ilości kwercetyny występują w zielonych częściach lubczyku oraz w odwarze z kwiatostanu kocanki.

Należy natomiast unikać łączenia kurkumy z potrawami zakwaszającymi, jak np. ocet, owoce, soki bogate w kwasy owocowe, musztarda.

Jeden z leczniczych sposobów zastosowania kurkumy;

Należy zmieszać 1/4 łyżeczki proszku z 1/2 łyżki oliwy i szczyptą pieprzu. To dobry sos do świeżych surówek i zup. Gorzkawy smak zniknie po dodaniu kilku kropli nektaru z agawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *