Regularne ćwiczenia fizyczne, styl życia – powodują zmiany w DNA

Zmienia Ćwiczenia wyrazem naszej Innate DNABadania naukowców z Uniwersytetu w Lund odkryli, że ćwiczenia, powodują zmiany całego genomu w metylacji DNA w ludzkiej tkance tłuszczowej, potencjalnie wpływających na metabolizm adipocytów.

Ćwiczenia te, nawet w małych dawkach, zmieniają wyraz naszego wrodzonego DNA. Nowe badania z Uniwersytetu w Lund w Szwecji zostały opisane po raz pierwszy, co dzieje się na poziomie epigenetycznych w komórkach tłuszczowych, gdy podejmujemy aktywność fizyczną.

„Nasze badanie pokazuje pozytywne efekty ćwiczeń, ponieważ wzór epigenetyczne genów, które wpływają na magazynowanie tłuszczu w zmianach ustrojowych”, mówi Charlotte Ling, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Lund Diabetes Center.

Komórki organizmu zawiera DNA, który zawiera geny. My dziedziczymy nasze geny i  które nie mogą być zmieniane. Geny mają jednak „grupy metylowe”  które wpływają na to, co jest znane jako” ekspresja genu „- gdzie geny są aktywowane lub dezaktywowane. Na  „grupy metylowe” można wpływać w różny sposób, poprzez ćwiczenia, diety i styl życia, medytację, bioterapie w procesie znanym jako „metylacja DNA”. To epigenetyka, to stosunkowo nowy obszar badań, które w ostatnich latach przyciąga coraz więcej uwagi.

Regularne ćwiczenia przez sześć miesięcy

W badaniu naukowcy badali, co się stało z grupą metylową w komórkach tłuszczowych u 23 osób z lekką nadwagą. Zdrowi mężczyźni w wieku około 35 lat, którzy wcześniej nie byli zaangażowani w jakąkolwiek aktywność fizyczną, gdy regularnie  zaczęli uczęszczać na zajęcia spinningu i aerobiku ponad pół roku.

„Mieli uczestniczyć w  trzech sesjach w tygodniu, ale poszli średnio 1,8 razy”, mówi Tina Rönn, Associate naukowiec w Uniwersytecie w Lund.

Korzystając  z technologii, która analizuje 480.000 pozycji w całym genomie, mogli zobaczyć, że zmiana epigenetyczne odbyła się w 7000 genów (osoba ma 20-25,000 geny).

Następnie spojrzano co się dzieje w metylacji genów związanych z cukrzycą typu 2 i otyłości.

Zmiany w genach

„Okazało się, że  zmiany zanotowano też w tych genach , co sugeruje, że zmieniona metylacja DNA w wyniku aktywności fizycznej może być jednym z mechanizmów, jak te geny wpływają na ryzyko choroby,” mówi Tina Rönn, Dodając że nigdy wcześniej nie badano w ten sposób zmian  w komórkach tłuszczowych i że mają teraz mapę methylome DNA w tłuszczu.

W laboratorium, naukowcy byli w stanie potwierdzić wyniki in vitro (studia kultur komórkowych w probówkach) poprzez wyłączenie pewnych genów, a tym samym zmniejszenie ich ekspresji. Doprowadziło to do zmian w magazynowaniu tłuszczu w komórkach tłuszczowych.

Publikacja:. Tina Rönn i inni, „sześć miesięcy Ćwiczenia Interwencja Wpływa na genomu metylacji DNA Wzorzec w ludzkiej tkance tłuszczowej,” PLoS Genet. 2013 czerwiec; 9 (6): e1003572; doi: 10.1371 / journal.pgen.1003572

Źródło: Sara Liedholm, Uniwersytet w Lund

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *