Pył kosmiczny w twoim domu

   O kosmicznym pyle czytaliśmy w bajkach, legendach oraz informacjach o wszechświecie. A okazuje się, że gwiezdny pył  mamy  także u siebie w domu.

  Na powierzchnię Ziemi  w ciągu roku , opada ponad 40 tys. ton kosmicznego pyłu. Drobiny te     dostają się wszędzie, przez okna wpadają nawet do naszych domów i osiadają na meblach.  Może także go wdychamy?

Większość pyłu kosmicznego, który trafia na Ziemię, pochodzi z komet i asteroid przelatujących w pobliżu naszej planety. Wydawać by się mogło, że przed kosmiczną materią chroni nas atmosfera. Przelatujące komety wywołują deszcze meteorów, które opadają z prędkością 150 tys. km/h, przez co w ziemskiej atmosferze powstaje bardzo duże ciśnienie. W wyniku tego procesu większość meteorów ulega spaleniu, jednak pojedyncze drobiny tworzące pył są zbyt małe, aby atmosfera je powstrzymała i bez problemu opadają na Ziemię.

– Za mojego życia na pewno nie rozwiążemy tej zagadki, jednak analiza próbek materii pochodzącej z głębi Układu Słonecznego pomoże nam określić skąd się wzięliśmy – powiedziała Natalie Starke zajmująca się badaniami nad pochodzeniem kosmicznego pyłu. 

Wygląda to tak, jakby w naszym domu była pierwotna kosmiczna materia . Czy może to mieć jakiś wpływ na nas? Jeszcze nie ma odpowiedzi na to pytanie.

Zródło
AB/amd, WP.PL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *