Naukowcy z NASA ostrzegają, że scenariusz z filmu ” San Andreas” i przepowiednie, mogą się zrealizować w przeciągu 2 lat.

Czyżby  scenariusz z filmu katastroficznego ” San Andreas ”  i przepowiednie dotyczące   terenów USA ,  miały spełnić się w niedalekiej przyszłości?  Geofizycy z NASA Jet Propulsion Lab (JPL) ostrzegają, że istnieje 99 proc. szans, że silne trzęsienie ziemi nawiedzi  region Kalifornii  za mniej niż 2,5 roku.

Znalezione obrazy dla zapytania uskok san andreas         Znalezione obrazy dla zapytania uskok san andreas
Ich zdaniem, za około 2 lata,  Południową Kalifornię nawiedzi potężne trzęsienie ziemi o sile znacznie przekraczającej 5.0 stopni w skali Richtera. Szacunki te pokrywają się z tym, co od dawna sugeruje United States Geological Survey (USGC), które daje 85 proc. szans na wystąpienie w Kalifornii dużego zjawiska sejsmicznego powyżej 7 stopni w skali Richtera w ciągu najbliższych 3 lat.
Zespół uczonych z JPL prowadzony przez dr Andreę Donnellana, odkrył, że ostatnie trzęsienie ziemi z 2014 roku, które wystąpiło w Napa Valley  osłabiło naprężenia w skorupie ziemskiej w tym rejonie.  Sprawiło to, że ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi o sile 5.0 w skali Richtera w ciągu kolejnych 3 lat w tym rejonie wzrosło do 99 proc.
Kalifornia jest pełna uskoków tektonicznych, a wystąpienie potężnego trzęsienia ziemi w pobliżu najsłynniejszego z nich –  San Andreas – jest nieuniknione.

Budowa geologiczna Kalifornii jest tak niepewna, że niektórzy sugerują, że w dłuższej perspektywie czasu półwysep ten może zamienić się w wyspę. Niestety, wiele wskazuje na to, że Stany Zjednoczone muszą być przygotowane na to zdarzenie, bo potężne trzęsienie ziemi może wystąpić dosłownie w każdej chwili.

Źródło; NASA – Jet Propulsion Lab (JPL)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *