Międzynarodowy Dzień Kobiet a Rzymskie Matronalia i przelot asteroidy TX68

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.

Z okazji tego święta, mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych, zapoczątkowane zostały  przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 000 pracownic zakładów odzieżowych (upamiętniających z kolei podobny marsz z 1857 roku), domagających się praw politycznych i ekonomicznych .

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach na Świecie, także w Polsce.

Mężczyźni  w tym dniu, wręczają  znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom….. kwiaty i drobne podarunki.

W  Rumunii dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

W Armenii po upadku Związku Radzieckiego zaniechano świętowania MDK, zamiast tego 7 kwietnia wprowadzono święto Piękna i macierzyństwa. Nowe święto stało się popularne pośród Ormian i jest obchodzone jako upamiętnienie jednego z głównych świąt kościoła ormiańskiego, zwiastowania. Ale także obchodzono Dzień Kobiet  8 marca, z tego wynikła dyskusja publiczna, której tematem były dwa Dni Kobiet,  przyniosła rezultat w postaci Miesiąca Kobiet, który trwa pomiędzy 8 marca i 7 kwietnia, dość długie świętowanie.

We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji.

W Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Brazylii, Chorwacji, Czarnogórze, Rumunii, Mołdawii, Macedonii, Słowenii, Serbii i Węgrzech kobiety najczęściej dostają kwiaty. Czasami prezenty ofiarują swoim pracownicom również pracodawcy. Często obdarowane przez swoich uczniów zostają nauczycielki.

W Portugalii i Rumunii często dzień i  noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach, kolacjach i przyjęciach „tylko dla pań”.

Jako ciekawostka, będzie to dość niezwykły Dzień Kobiet;

8 marca bieżącego roku dojdzie do niezwykłego zjawiska astronomicznego. W odległości  jedynie 20 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi przeleci asteroida 2013 TX68. Istnieją obawy, że tor asteroidy,  może przebiegać bardzo blisko orbitujących wokół Ziemi satelitów. Niezwykłość  z tym ciałem niebieskim polega na tym, że astronomowie dysponują danymi z zaledwie kilkunastu dni obserwacji.

 Nie tylko w tym dniu, ale przez okrągły rok  „MM” życzy  Paniom Pełnej  Mocy Kobiecości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *