„El Nino „- Godzilla już w Europie, Alert w Italii /w tym czasie także alert dla Chin, USA

Bardzo rzadki cyklon uderzył w Sardynię. W jeden dzień spadło tyle wody, co podczas  dwóch miesięcy deszczu.

Sardynia od środy 30.09.2015r. jest pogrążona w chaosie w związku z uderzeniem bardzo rzadkiego śródziemnomorskiego cyklonu, który objął całą wyspę. W ciągu doby niektóre stacje odnotowały dwumiesięczną normę deszczu, co wywołało groźne powodzie – podaje włoska agencja informacyjna ANXA.

Zaczyna padać ciężko w Katanii, ale nie tylko, na całej wschodniej Sycylii z Messina do Ragusa. 2 października przewiduje się największe opady, nie zaleca się wychodzenia z domu oraz podróży. To kolejna noc strachu w tym rejonie. Towarzyszą temu powodzie i wichury, które spowodowały zniszczenia. W północno-wschodniej prowincji Nuoro, pięć rodzin zostało ewakuowanych ze swoich domów w Torpè. W tym samym czasie w południowej prowincji Cagliari zostały zalane drogi wokół Capoterra. Obrona Cywilna Włoch ostrzega przed poważnym ryzykiem powodziowym w ciągu najbliższych 24 godzin. Eksperci twierdzą, że obszar wzdłuż rzeki Solanas stanowi największe zagrożenie powodziowe.
Gubernator Sardynii, Francesco Pigliaru  pomaga koordynować  stan wyjątkowy.
Pozamykane są szkoły, parki i urzędy w północnej części miasta Olbia – gdzie 19 osób straciło życie w czasie powodzi w 2013 roku. Burmistrz Gianni Giovannelli zapowiedział w środę, że wszystkie szkoły w mieście zostaną w czwartek zamknięte, aby spróbować chronić obywateli przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Prezydent Cagliari Massimo Zedda poszedł dalej, zamykając wszystkie parki, urzędy gminne, szkółki leśne i cmentarze.
„W świetle powodzi, jakie widzieliśmy wcześniej, nigdy nie można być zbyt ostrożnym” – powiedział Unione Sarda.
Prognozy przewidują kolejne intensywne opady i silny wiatr na najbliższe 12 godzin, co może stwarzać kolejne potencjalne zagrożenie.
Cyklony śródziemnomorskie są rzadkimi anomaliami pogodowymi, których średnica nie przekracza 200 km i przynosi wiatry do 144km/h, ten jest wyjątkowo silny. Może potrwać  do  około pięciu dni.

W tym czasie   na świecie;

Północno-wschodnie Stany Zjednoczone pod wodą. Deszcz spowodował, że w wielu miejscach drogi zamieniły się w potoki, a domy zostały zalane. W stanie Wirginia ogłoszono stan wyjątkowy.

 Joaquin zmierza na Bahamy. Burza tropikalna przybiera na sile – 30-09-2015

Ciężka sytuacja w Wirginii

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Wirginii. Terry McAuliffe, gubernator Wirginii, zmuszony był do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Z brzegów wystąpiła rzeka Roanoke.

Według Amerykańskiej Służby Pogodowej we wtorek w miejscowości Blacksburg odnotowano 111 l/mkw. deszczu. W Leesburg do wtorkowego wieczora spadły 152 l/mkw. W obu miejscowościach padły rekordy

Tornado pojawiło się w Pensylwanii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *