Błyski promieniowania rentgenowskiego, co godzinę docierają do Ziemi.

Od 15 czerwca  2015 r. naukowcy notują sygnały promieniowania rentgenowskiego z obiektu astronomicznego w gwiazdozbiorze Łabędzia o nazwie V404 CygniEmituje on promieniowanie rentgenowskie, którego błyski co około godzinę docierają do Ziemi.

Ten obiekt astronomiczny składa się z gigantycznej czarnej dziury i niewielkiej gwiazdy .  Znajduje się  około 8 tys. lat świetlnych od Ziem, w obrębie Drogi Mlecznej. Ostatnio taki rozbłysk z tego miejsca Wszechświata zarejestrowano w 1989 roku. czyli 26 lat temu.

– To bardzo dziwne zachowanie systemu gwiezdnego. Notujemy błyski promieniowania rentgenowskiego mniej więcej raz na godzinę. Jest to mało spotykane w pobliżu czarnej dziury – powiedział Erik Kuulkers z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Tylko najbardziej energetyczne ciała we Wszechświecie emitują takiego rodzaju promieniowanie. Należą do nich supernowe, gwiazdy neutronowe lub czarne dziury. Naukowcy wyjaśniają w jaki sposób dochodzi do tego, że ciało emituje promieniowanie rentgenowskie i to w tak dużym zakresie.

Od czasu do czasu gwiazda i czarna dziura zbliżają się do siebie tak blisko, że przyciąganie grawitacyjne czarnej dziury pochłania zewnętrzne warstwy materii, budującej gwiazdę. Gwiazda ta wiruje na dysku wokół czarnej dziury, gdzie zyskuje energię i nagrzewa się. Wraz ze wzrostem temperatury pył gwiezdny zaczyna emitować więcej błysków energii i światła – od promieniowania optycznego do ultrafioletowego i rentgenowskiego.

W odległości 2000 lat świetlnych od Ziemi także w Konstelacji Łabędzia, znajduje się niezwykła mgławica. Sharpless 2-106 kształtem przypomina anioła, takiego jak te, które na Boże Narodzenie wieszamy na choinkach. Zdjęcie Sharpless 2-106 zostało uchwycone przez Teleskop Kosmiczny Hubble’a i zamieszczone przez NASA w ramach  bożonarodzeniowego upominku w 2011 r.

Dość dużo się dzieje w tym obszarze kosmosu, co ma dość bezpośredni wpływ na Ziemię. Zwłaszcza te promieniowanie docierające na Ziemię co godzinę,  z rejonu Kosmicznego Anioła. Ciekawe jaki to może mieć wpływ na ludzi, na pracę naszego mózgu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *