5D, stworzono nowy typ dysku optycznego. Kryształ pamięci już nie jest fikcją

Naukowcy właśnie stworzyli kryształy pamięci, podobne do tych, które oglądaliśmy  w w komiksach i filmie o  Supermanie. To już nie komiksowa fikcja tylko technologia 5D.

Naukowcy z Uniwersytetu Southampton zrobili spory krok w tworzeniu urządzeń przechowujących dane. To nowy typ dysku optycznego 5D.

Badacze z ORC (Optoelectronics Research Centre) wynaleźli właśne sposób zapisywania i odczytu pięciowymiarowych danych (5D) za pomocą zapisywania femtosekundowym (ultrakrótkim) laserem.

Opracowaliśmy pamięć ze szkła, na której nasze dane będą mogły trwać wiecznie. Może to stać się  bardzo bezpieczną formą przenośnej pamięci – powiedział Martynas Beresna z wydziału optoelektroniki Uniwersytetu w Southampton .

Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton dokonali przełomu, jeśli chodzi o rozwój pamięci masowej. Kryształy pamięci stworzone przez nich, mogą zaowocować w niedalekiej przyszłości nowym, lepszym standardem przechowywania danych.
360 TB pojemności, odporność na 1000 stopni ciepła i biliony lat trwałości.

Korzystając z nanostrukturowego szkła, naukowcy z Optoelectronics Research Centre (ORC) opracowali proces zapisywania i odczytywania pięciowymiarowych danych przy pomocy femtosekundowego lasera.


W praktyce oznacza to, że taki kryształ miałby pojemność 360 terabajtów, byłby odporny na bardzo wysokie temperatury (do 1000 stopni °C), a jego trwałość, razem z tym trwałość zapisanych na nim danych, byłaby w praktyce… wieczna. Jak deklarują naukowcy, przy temperaturze nie przekraczającej 190 °C zapisane w ten sposób dane przetrwają 13,8 miliarda lat.

Takim nośnikiem zainteresowani byliby… wszyscy, którzy pracują z ogromnymi zbiorami danych.  Jak na razie naukowcy z Uniwersytetu w Southampton zapisali na szkle Uniwersalną Deklarację Praw Człowieka, Biblię Króla Jerzego, Optykę Newtona i Magna Cartę.

Technologia 5D została pierwszy raz zaprezentowana testowo w roku 2013. Nagrano na niej wtedy 330-kilobajtowy plikt tekstowy. Obecnie na dysku 5D zapisano też Deklarację Praw Człowieka, Optykę Newtona oraz Biblię Króla Jakuba. Dokumenty te nagrano ultraszybkim laserem, który generował niezwykle krótkie i intensywne impulsy świetlne. Dysk z tymi osiągnięciami ludzkości przekazano UNESCO.

Zapis na szkle odbywa się przy użyciu ultraszybkiego lasera, który wysyła bardzo krótkie i silne impulsy światła. Impulsy zapisywane są na trzech warstwach nanostrukturalnych „kropek”, oddzielonych od siebie warstwą o grubości pięciu mikrometrów (mikrometr to jedna milionowa metra). Tak wypalone „kropki” zmieniają sposób, w jaki przez kryształ przepuszczane jest światło, tym samym umożliwiając odczyt zapisanych tam danych przy pomocy połączenia mikroskopu i polaryzera.

Znalezione obrazy dla zapytania szklo pamieci

Naukowcy obecnie szukają partnerów biznesowych, którzy byliby w stanie wesprzeć swoim kapitałem dalsze badania i opracowanie technologii masowej produkcji nośników tego typu.

Źrodło;

news.google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *